Praktyki Lizbona 2018 podsumowanie...

W roku 2018 uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie po raz kolejny mieli okazję zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą, w ramach projektu Erasmus+ Praktyka za granicą – szansą na sukces zawodowy uczniów. Tym razem była to stolica Portugalii – Lizbona.

W projekcie wzięło udział 38 uczestników, osób kształcących się w zawodach technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik organizacji reklamy oraz technik handlowiec. Wszyscy odbyli praktyki w zakładach pracy odpowiadających ich specjalnościom.

Głównym celem projektu było umożliwienie uczniom zdobycia praktycznych umiejętności zawodowych oraz rozwój ich kompetencji językowych, dzięki pracy za granicą. Ponadto, uczestnictwo w projektach tego rodzaju ma za zadanie kształtować aktywną postawę wobec życia, ukazać konieczność uczenia się i zdobywania doświadczeń przez całe życie.


Przed wyjazdem do Lizbony w Zespole Szkół Ekonomicznych odbywały się zajęcia przygotowawcze, podczas których uczniowie i uczennice uczestniczyli w kursie języka angielskiego, warsztatach psychologiczno-pedagogicznych oraz poznawali historię i kulturę Portugalii.
Wyjazd na praktyki był również okazją do poznania nie tylko Lizbony, ale także innych atrakcyjnych turystycznie miejsc w Portugalii. W wolnym czasie uczniowie zwiedzili m.in. Fatimę, Obidos i Sintrę oraz mieli okazję zobaczyć najdalej na zachód wysunięty punkt lądu stałego Europy – Cabo da Roca.
Dla młodzieży zagraniczny staż był nie tylko okazją do rozwoju zawodowego
i przełamania bariery językowej, ale również do poznania warunków pracy w innym państwie i zdobycia nowych kompetencji. Zgromadzone doświadczenia młodzi ludzie z pewnością będą mogli wykorzystać w pracy zawodowej, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Formalnym potwierdzeniem zdobytych umiejętności zawodowych jest certyfikat Europass Mobilność, który otrzymują wszyscy uczestnicy projektu. Jest to dokument uznawany przez pracodawców na terenie Unii Europejskiej, w którym szczegółowo opisane zostały umiejętności nabyte podczas zagranicznej praktyki zawodowej.

Prezentacje ...

Uczestnicy projektu Erasmus+ „Praktyka za granicą - szansa na sukces zawodowy uczniów” przygotowali prezentacje PowerPoint zawierające informacje o przebiegu praktyki i pobycie w Lizbonie. Poniżej przedstawiamy część tych prezentacji, aby wszyscy zainteresowani mogli je obejrzeć.

AS Hotel
Neya Hotel
PingoDoce
PingoDoce2
Cafe imperio
SANA MALHOA
Made2Web
Praktyki Lizbona 2018...

W dniu 31 marca 2018 nasi uczniowie i uczennice z klas 3H, 3G i 3h/G_G wyjechali na praktyki do Lizbony. Przez cztery tygodnie będą pracować i zdobywać nowe umiejętności w hotelach i restauracjach stolicy Portugalii. Pierwsze dni i wyzwania już za nami i… wszyscy dali radę ! Wszyscy uczestnicy podkreślają, że w miejscach praktyk panuje wspaniała atmosfera i można nauczyć się wielu rzeczy. Lizbona jest miastem bardzo atrakcyjnym turystycznie i dlatego praktyka w tutejszych hotelach i placówkach gastronomicznych jest okazją do zdobycia interesującego doświadczenia zawodowego.
W wolnym czasie zwiedzamy Lizbonę i okolice. Do tej pory zobaczyliśmy centrum z Praca da Comercio – czyli główny plac miasta, położony nad Tagiem, zamek św. Jerzego, katedrę Se i Alfamę – starą dzielnicę z jej wąskimi uliczkami położonymi na wzgórzu. Nie zabrakło też atrakcji dla fanów piłki nożnej i nie tylko – wycieczka z przewodnikiem po stadionie i muzeum Benfica była bardzo interesująca. W planach jest wycieczka do Fatimy, Obidos, Nazare i innych znanych miejsc. Obserwujcie nasze relacje na Facebook’u naszej szkoły!


UWAGA!!! - wyniki...

Poniżej przedstawiamy grupę następnych szczęśliwców (w kolejności alfabetycznej) wyjeżdżających na praktyki do Lizbony, Portugalia. Uczniowie z klas 3 technik organizacji reklamy i 3 technik handlowiec będą odbywać praktyki w tym pięknym mieście przez 3 tygodnie we wrześniu/październiku 2018 roku.
GRATULUJEMY!!!
Głowiński Mateusz 3R
Kaźmierski Adrian 3R
Kłosowicz Julia 3R
Kordowski Maciej 3R
Kruszewska Milena 3R
Kwiatkowska Aleksandra 3R
Maciejewski Marcin 3R
Michalak Kinga 3R
Raczek Krzysztof 3R
Samulewicz Sandra 3R
Szoska Maciej 3R
Wasiak Miłosz 3R
Beling Wiktoria 3h
Mączka Dominika 3h
Muszyński Karol 3h
Nowak Karolina 3h
Smugaj Kinga 3h
Szczypior Daniel 3h
Dla zainteresowanych rodziców koordynator projektu będzie dostępna dziś (08 stycznia 2018) w godz. 16-17.30 w sali 105A.

 1 23
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.