Ewaluacja projektu ...

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.

Ewaluacja projektu „Praktyka zawodowa okazją poznania europejskich standardów pracy i rozwinięcia umiejętności w języku obcym” realizowanego w ramach programu Uczenie się przez całe życie – Leonardo da Vinci.
Vocational training as an opportunity for learning European work standards and developing foreign language skills....
This project has been funded with support from the European Commission under the Lifelong Learning Programme.
Vocational training as an opportunity for learning European work standards and developing foreign language skills.

Project duration: August 2012 – January 2014
Partner: Tellus Group Ltd, Plymouth, Great Britain
From August 2012 to January 2014 Zespół Szkół Ekonomicznych in Tczew took part in the project financed by European Union programme Leonardo da Vinci.

Within the project two groups of students from our school, educating in the vocation of technician economist had 3-week vocational training. Tellus Group Ltd from Plymouth (Great Britain) was our partner. Each group consisted of 16 students. Training for both groups was provided by companies in Plymouth in October 2012 (1st group) and in Portsmouth in October 2013 (2nd group). In Plymouth students worked in The Pilgrim Centre and in Portsmouth the work placement was in The Pompeye Study Centre. During the training participants had an opportunity to develop their professional competence and learn European standards of organisation and functioning of the companies. The training served the opportunity to learn about local British market mechanisms.
During the work experience students learned the organisational structure of the company and the functions of various departments of the companies. They found out what documents were used in the companies and what software they used. Students were also introduced to the basics of marketing and promotion of the company – they prepared PowerPoint presentations of their companies and their work experience.

As an additional advantage, students developed their language competence in natural environment. Training in Plymouth and Portsmouth in Great Britain also served as an opportunity to learn about culture and history of these regions and the whole Great Britain. As a part of cultural programme students took part in several trips including Exeter, Mount Edgecumbe, Tintagel and Boscastle, Eden Project (Plymouth) and London and Portchester (Portsmouth).

In the afternoons students took part in various activities, such as social evenings where participants had the opportunity to meet students from other countries, conversational workshops where they could practice their language skills further and movie nights, during which the interesting British movies were presented.
In participants’ opinions the foreign training was a great experience for them in many aspects: it improved their ability to adapt to new situations – for most of them that was first such a long period of time spent without their families. Students say that thanks to the work experience they broadened their horizons and learned to tolerate different cultures. The other advantage stressed by all the participants was the improvement of communication skills in English. Thanks to participation in the project students established international contacts and they hope to return to Great Britain in the future.

PRAKTYKI ZAWODOWE W PORTSMOUTH...Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”

PRAKTYKI ZAWODOWE W PORTSMOUTH

W dniach 6 – 26 października 2013 r. klasy III ekonomiczne odbywały praktyki zawodowe. Szesnastu uczniów z klas III ea i III eb miało okazję realizować praktykę w bardzo atrakcyjny sposób.

Tak jak w zeszłym roku - w ramach programu unijnego Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie”, w którym bierze udział nasza szkoła - uczniowie uczestniczyli w projekcie: „Praktyka zawodowa okazją do poznania europejskich standardów pracy i rozwinięcia umiejętności w języku obcym”. Dzięki temu projektowi i dofinansowaniu z Unii Europejskiej najlepsi uczniowie mieli szansę na odbycie praktyk w angielskiej miejscowości Portsmouth.

Portsmouth to miasto na południowym wybrzeżu Anglii w hrabstwie Hampshi-re. Znajduje się w odległości 103 km na południowy zachód od Londynu. Portsmouth, niegdyś ważny port marynarki wojennej, jest wielką atrakcją dla miłośników historii morskiej Wielkiej Brytanii. Jednym z najciekawszych miejsc jest stara stocznia (Portsmouth Historic Dockyard), w której można obejrzeć kadłub „Mary Rose”. Kolejnym wartym uwagi miejscem jest Charles Dickens Museum – dom, w którym w 1812 r. urodził się pisarz Karol Dickens. W mieście znajduje się również Spinnaker Tower, czyli wieża widokowa w kształcie żagla, która jest dumą architektoniczną miasta odwiedzaną przez wielu turystów. Większość obszaru tej miejscowości leży na wyspie Portsea, przy połączeniu cieśniny Solent z kanałem La Manche. Jest to miasto rozwijające się ekonomicznie, mają tu siedziby duże międzynarodowe firmy, między innymi IBM, BAE Systems i EADS Astrium. W Portsmouth znajdują się także uniwersytet oraz klub sportowy Portsmouth F.C. Miasto oraz klub sportowy są potocznie nazywane przez mieszkańców Pompey.

6 października 2013 roku przybyliśmy na lotnisko w Londynie, skąd zabrał nas autobus zamówiony przez firmę Tellus, partnera projektu. Po przybyciu na miejsce, czyli do Portsmouth, zostaliśmy odebrani przez rodziny, u których zatrzymaliśmy się w czasie naszego pobytu w tym mieście.

Poniedziałek 7 października był dniem testu językowego, który miał na celu przyporządkowanie nas do grup, w których mieliśmy pracować przez resztę tygodnia. Celem projektu, poza rozwijaniem umiejętności zawodowych, było również doskonalenie języka angielskiego i poznanie kultury brytyjskiej. W kolejne dni, pod okiem angielskich nauczycieli, zgłębialiśmy tajniki języka i kultury angielskiej. Odbyliśmy również pieszą wycieczkę po Portsmouth, w czasie której nasz przewodnik - pani Laura Maciejewska pokazała nam najpiękniejsze zakątki i interesujące miejsca.

Praktykę zawodową odbywaliśmy w Pompey Study Centre - firmie szkolenio-wej współpracującej z klubem piłkarskim FC Portsmouth. Z programem praktyk za-poznaliśmy się już przed wyjazdem. Tak jak nasi koledzy w Polsce, w czasie pobytu poznawaliśmy zasady funkcjonowania firmy, jej strukturę organizacyjną i działalność marketingową. Pracując w kilkuosobowych zespołach, wykonywaliśmy zadania powierzone nam przez opiekunów praktyk. Naszym zadaniem było, na przykład, zaplanowanie budowy nowego stadionu dla klubu FC Portsmouth, przedstawienie biznesplanu oraz strategii marketingowej dla takiego przedsięwzięcia. Chyba najbardziej emocjonującym momentem było zaprezentowanie (po angielsku!!!!!) naszych projektów przed publicznością złożoną z pracowników Pompey Study Centre i Tellus Group oraz opiekunów z naszej szkoły. Na szczęście, wszystko się świetnie udało!

Poza godzinami pracy uczestniczyliśmy w różnorodnych zajęciach: we wtorki Tellus Group organizuje dla uczestników projektów „Social evenings”, w czasie któ-rych mieliśmy okazję spotkać się z kolegami i koleżankami z innych krajów i poznać inne kultury, a także uczestniczyć w konkursie wiedzy o Wielkiej Brytanii. Środowe popołudnia spędzaliśmy na zajęciach z konwersacji, prowadzonych przez brytyjskich nauczycieli z Meridian School of English. Czwartkowe wieczory były poświęcone oglądaniu filmów. W miesiącu październiku motywem przewodnim była postać Jamesa Bonda, obejrzeliśmy więc „Casino Royale”, „Skyfall” i „Licence to Kill”.

W każdy weekend wyjeżdżaliśmy na wycieczki. Dwukrotnie odwiedziliśmy Londyn, gdzie z bliska zobaczyliśmy słynne London Eye i Big Ben’a. Byliśmy też
w Chinatown – chińskiej dzielnicy, gdzie mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych chińskich potraw. Zobaczyliśmy również przepiękny Buckingham Palace. Zwiedzili-śmy także British Museum, gdzie widzieliśmy na własne oczy Rosetta Stone (Kamień z Rosetty) i eksponaty ze starożytnego Egiptu. W Muzeum Historii Naturalnej zrobiliśmy sobie zdjęcia przy szkielecie ogromnego dinozaura oraz podróżowaliśmy do wnętrza Ziemi . Z kolei w Galerii Narodowej obejrzeliśmy najsłynniejsze obrazy brytyjskich i światowych malarzy, w tym słynne „Słoneczniki” van Gogha. Wystarczyło nam również czasu na wizytę w znanym i luksusowym domu towarowym Harrods. I chociaż wysokie ceny nie zachęcały do zakupów, to wnętrze tego sklepu na pewno zapamiętamy na długo.

Niedaleko naszego miejsca pobytu znajdowały się ruiny zabytkowego zamku w Portchester, podczas zwiedzania których mogliśmy obserwować niezwykle malownicze widoki na miasto. W samym Portsmouth odwiedziliśmy również City Museum, w którym udokumentowano historię miasta i jego rozwój poprzez ekspozycje prezentujące, jak wyglądało i funkcjonowało kiedyś i jak wygląda dziś. W City Museum znajduje się również bardzo ciekawa wystawa, której bohaterem jest Sir Arthur Conan Doyle, twórca literackiego bohatera – słynnego detektywa Sherlocka Holmes’a.

Firma, w której odbywaliśmy praktykę zaoferowała nam także darmowe bilety na mecz klubowy. Bardzo nas ten prezent ucieszył i skorzystaliśmy z tej możliwości
z wielką radością. Kibicowaliśmy oczywiście FC Portsmouth, które wygrało 1:0.

Na zakończenie praktyki każdy z nas otrzymał świadectwo odbycia kursu ję-zykowego, świadectwo odbycia praktyki oraz dokument Europass Mobilność, w któ-rym opisane są umiejętności, jakie nabyliśmy w czasie praktyki w Wielkiej Brytanii.

Dla każdego z naszej szesnastki zagraniczne praktyki okazały się być niesa-mowitym przeżyciem i przygodą, której nigdy nie zapomnimy. Może któreś z nas
w przyszłości wyjedzie właśnie do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy. Myślę, że to doświadczenie może nam w tym pomóc. Każdemu, kto ma taką możliwość, pole-camy serdecznie taki wyjazd.

AK

Podstawowe dane ...

Strona projektu Leonardo www.leonardo.org.pl
 1 2
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.